Dolci e dessert

Tarte Taten

Valutazione attuale: 5 / 5

Stella attivaStella attivaStella attivaStella attivaStella attiva
 

tatenPasta brisè
200 gr miell
80gr sheqer
70 gr gjalp
1 veze
kripe

Perziejme miellin me sheqerin me gjalpin dhe kripen me gishta dhe shpejt ne menyre qe mos te na ngrohet brumi
kur te jete perzier mire qe mos te kete me kokrriza gjalpi
hedhim vezen dhe e perziejme me luge dhe ne fund me duar
Nqse eshte shume e thate i shtojme 1 ose 2 luge kafe me uje te ftohte
e shtrojme me leter furre dhe fusim ne frigo


per karramelin
120 gjalp
120 sheqer


15 min 200°c
15 min 180 °c