Dolci e dessert

Tiramisu

Valutazione attuale: 5 / 5

Stella attivaStella attivaStella attivaStella attivaStella attiva
 

Tiramisù


Portata Difficolta Persone Tempo Vino
Ëmbëlsira E thjeshtë x 4 20 minuta Verë të ëmbël

Ingredienti: Për kremën
1/2 kg Mascarpone
4 të kuqe veze*
1 gotë Rhum ose fiale arome Rhum
110 gr Sheqer
1 lugë kakao i hidhur pluhur
5-6 filxhana kafe ose neskafe (te ftohur me akull ose ne frigorifer)
1 pako biskota savoiardi
   Marinatura cervo 

Përgatitja:

Rrihet mire sheqeri me te verdhat e vezeve deri sa te behen krem pastaj shtojme maskarponin dhe i rrahim fort per 2 min me shpejtesi. Mund te shtojme pak panna ose te bardhe veze te rrahur dhe e perzijeme me kujdes ne menyre qe krema te na behet me e lehte dhe me bute.

Bejme nje shtrese me biskota, nje shtrese me kremen dhe e perserisim.

 

Ne fund e mbarojme me kremen dhe e mbulojme me pluhurin e kakaos se hidhur. E leme ne frigorifer per 2-3 ore

*Vezet shume te fresketa

Tiramisu: ideale per questo dolce al cucchiaio è un vino passito, intenso nel profumo e nel gusto, questo dessert si abbina con un Moscato o con dei vini più forti, di medio corpo, in particolare con vini dolci prodotti in Trentino(preferisco Gewurztraminer passito), Veneto e Sicilia ma mai (secondo me) con il marsala che tanti lo suggeriscono troppo ingombrante e le ruberebbe la scena al nostro dolce.

fonte Gewürztraminer

.