Dessert

Saint Honore

Stella inattivaStella inattivaStella inattivaStella inattivaStella inattiva
 

Saint Honore

Per Torten

Per Torten  '

Veze + dy te verdha veze

Sheqer + pak Sheqer pluhur me vanilie

Maja pluhur

Miell

Gjalp

Panna

 

Krem Pastiçere + Liker Maraschino 

Rrahim te kuqet e vezes me sheqerin pastaj bashkojme pak nga pak miellin te kaluar ne site me gjithe sheqerin me vanilje dhe majan e birres pluhur.

Rrafim te bardhat e vezeve dhe e bashkojme me kujdes me nje shpatull kryesorja eshte qe te mos e perplasim por ta bashkojme po keshtu bejme edhe me gjalpin e shkrire te ftohte.

E hedhim ne nje tortjere  24 cm te njomur me vaj dhe te lyer me miell e fusim ne furre 8° per - min e heqim nga furri dhe ftohim.

 

 

Per Kremen Saint Honoré

Sheqer

2 te bardha veze

Miell

lt qumesht

Ngjitese Peshku

pak sheqer me vanilje

fleta 'Panna te rrafme

luge kakao

Rrahim te kuqet e vezeve me sheqerin

 

Te tjerat  

Bigne

Savoiardi therrime

zabaione

per karramelin

100 gr sheqer +  luge uje