Antipasti di mare

Karkaleca te skuqur me Zaferan

Stella inattivaStella inattivaStella inattivaStella inattivaStella inattiva
 

Karkaleca te skuqur me Zaferan

  • karkaleca te medhej
  • miell
  • pak Zaferan
  • 1 gote birre
  • veze
  • kripe
  • piper
  • vaj per te skuqur

 

Ndaj te bardhen e vezes dhe rriheni

Te kuqen veç e bashkon me zaferanin, kripen, piperin dhe 1/2 e birres

pak nga pak hedhim miellin dhe birren e ngelur dhe lereni te pushoje per 1/2 ore.

Pastaj e bashkojme te bardhen e vezes qe rrahem me pare.

Nderkohe pergatisni karkalecat lajini, qerojini pa i heq koken dhe bishtat mundohuni ti hiqni edhe damarin e zi qe kane tek kurrizi me pinca ose me krujtese dhembesh.

Me kete pastele lyeni karkalecat para se ti skuqni.