Il pane

Bukë të fërguara (skuqura) - Sopapillas

Valutazione attuale: 5 / 5

Stella attivaStella attivaStella attivaStella attivaStella attiva
 

New Mexico Sopapillas - Gnocco frittosopapillas

Përbërësit:
500 g miell
Dhjamë derri 70 g
sheqer 1 lugë kafeje
Kripë 10 g
Përafërsisht 180 ml ujë
Maja 12 g

Për fërgimin
Vaj ulliri (Ose sipas traditës dhjamë derri )

Për të përgatitur Bukë te skuqura

  1. copëzojme në një enë maja birre,
  2. shtojmë 1 lugë sheqer
  3. dhe 50 ml ujë të ngrohtë shkrijme mire majanë duke e perzier me një lugë
  4. shtojme 2 lugë miell aq sa të formohet një lloj pasteli të butë 
  5. E lëme të pushojë për gjysmë ore.
  6. Pas gjysmë ore në një tas të madh shtoni miellin e mbetur  dhe shtoni edhe dhjamin e derrit ose vajin
  7. Me pas shkrihet 10 gr kripë në 125 ml ujë të ngrohtë dhe e shtojme pjeses tjeter
  8. e punojme te gjithe brumin në një sipërfaqe me miell  derisa ajo do të bëhet e butë dhe homogjene
  9. Pas kësaj e fusim në një enë dhe e mbulojmë mirë dhe lëme të pushoje për 4 ore deri sa te ketë trefishuar vëllimin


     10. Pas kësaj kohe, e marrim brumin dhe rifillojmë ta punojme në një sipërfaqe me miell
     11. E shtrojme dhe formojme nje pete te madhe rreth 3 mm lartesi
12. formojmë rombe me madhesi 8-10 cmgnocco
13. Tani të bëjë gati një tenxhere, me shumë vaj ulliri (ose dhjamë derri) dhe leme të nxehet mirë.
14. Fillojme ti skuqim i hedhim nje nga nje ne menyre qe te kene hapesire nga njera tjetra i nxjerrim dhe i thajme me leter

Në qoftë se keni ndjekur receten në çdo hap duhet te jene te fryra dhe mund të hapen në formë sandwiciShërbehen mundësisht të ngrohta me sallamra, djathëra të ndryshëm ose me të ëmbla psh. me Nutella reçelna  etj....